יום חמישי, 22 במאי 2014

מיקי שחם Miki Shacham מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: שיטה החדשה לגידול תאי גזע ליישומים רפואיים

מיקי שחם Miki Shacham מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: שיטה החדשה לגידול תאי גזע ליישומים רפואיים
מדענים בבית הספר לרפואה של אייקן בהר סיני טוענים לפיתוח שיטה חדשה שגורמת לתאי גזע בדם טבורי (CB) להיווצר במספרים גדולים יותר, מה שהופך אותם שימושיים יותר בהשתלות גם למבוגרים.
נמסר עוד על ידי מיקי שחם כי המחקר שפורסם בכתב העת למחקר קליני, הסתכל על הדרכים להרחיב את מספר תאי גזע דמיים ((HSC במעבדה.
לתאי גזע מדם טבורי היכולת להתחלק במהירות בנוכחות שילובים של גורמי גדילה, אבל הם לעתים קרובות מאבדים את פוטנציאל חלוקת התא הבאה בשרשרת.
הוסבר על ידי מיקי שחם, כי זה כ- 25 שנים, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולי מערכת הדם ורפואת חידוש האיברים /ריפוי תאי, שכן הם ראשוניים יותר מתאי מוח עצם וחסרי מערכת חיסונית (המתפתחת רק כחצי שנה לאחר מכן).
עשרות רבות של מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרות באלפי ניסויים קליניים רשמיים ברפואת חידוש האיברים. בשל היות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לכ 250 סוגי תאי הגוף השונים, הם משרתים גם השתלות רפואת חידוש האיברים דוגמת הטיפול באוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, פרקינסון, פגיעות נוירולוגיות, ראיה, שמיעה, לב, סוכרת וכיוב'.
החוקרים בחנו דרכים להתגבר על מגבלה זו על ידי גרימת תכנות גנטי שבאמצעותו תאי גזע שומרים על התכונות פונקציונליות המלאה שלה לאחר החלוקה במעבדה.
"תאי גזע מדם טבורי תמיד מציבים מגבלות לחולים מבוגרים בגלל המספר הקטן של תאי גזע הנמצאים במנה אחת"אמר פרטימה צ'אורסיה, פרופסור לרפואה במכון הסרטן בהר סיני."מגבלות אלו הביאו לשיעור גבוה של כישלון שתל ועיכבו קליטתם בחולים מבוגרים."
הצוות השתמש בתכנות מחדש, שעצב מחדש את ה- DNA התאי על ידי טיפול בתאים עם שילוב של מעכבי היסטון וחומצה ולפרואית.
עורכי האתר מעדכנים כי מיקי שחם – המומחה לתאי גזע, שימור דם טבורי ובנקי דם טבורי, ימשיך לעדכן את גולשי האתר בחידושי תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים /רפואה התחדשותית, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי- בפרט.
"נתונים אלו מעידים כי CD34 ותאי CB ניתנים לתכנות חיצוני מחדש על ידי טיפול עם VPA כדי ליצור מספר גדול יותר של תאי גזע CB הפונקציונליים לשימוש כשתלי השתלה,"כתבו החוקרים.
"אנחנו נרגשים מהתוצאות הללו", הוסיפו רונלד הופמן ואלברט א 'וורה."לממצאים יש השלכות חשובות עבור חולים הנאבקים בסרטן הדם שם מספר התאים הוא ההבדל בין הצלחה לכישלון בהצלת חיים".
עם כל יתרונות תאי הגזע מדם טבורי בהשוואה למקורות האחרים, לא הכל טוב, שכן בעיית הבעיות של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה של איסוף הדם והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה מוגבלת.
המצב נמצא בשינוי בימים אלה, מיקי שחם פיתח את שתי טכנולוגיות ומכשירי הסיטוג'ן- הטכנולוגיות הראשונות בעולם באמצעותן ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (ב- 33% וב- 81%, בהתאם למכשיר) שיכול לשרת גם:
·   השתלות במבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.
·   סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות במצטבר מספר תאים גבוה.
·   טיפול במגוון מחלות שונות במהלך החיים.

עפ"י מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק דם טבורי "דם טבורי", בלבד ובקרוב מתחיל שיווקה גם בעולם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה