יום רביעי, 19 במרץ 2014

מיקי שחם Miki Shacham מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: שחזור ראיה - וירוס מהונדס משפר את בטיחות הריפוי של מחלות עיניים

מיקי שחם Miki Shacham מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: שחזור ראיה - וירוס מהונדס משפר את בטיחות הריפוי של מחלות עיניים
חוקרים באוניברסיטת ברקלי פיתחו שיטה קלה יותר ויעילה יותר להחדרת גנים לתאי העין שיכולה להרחיב את הטיפול הגנטי באופן משמעותי כדי לעזור להחזיר את הראייה לחולים עם מחלות, החל מפגמים תורשתיים כמו רטיניטיס פיגמנטוזה למחלות ניווניות של זקנה, כגון ניוון קולרי.
בנוסף נמסר על ידי מיקי שחם גם כי בניגוד לטיפולים שוטפים, הנוהל החדש הוא מהיר והניתוח לא פולשני, והוא מספק גנים נורמליים שקשה להגיע לתאים בכל הרשתית.
במהלך שש השנים האחרונות, טיפלו במספר קבוצות בהצלחה אנשים עם מחלת עיניים תורשתית נדירה על ידי הזרקת וירוס עם גן רגיל ישירות לתוך הרשתית של העין עם הגן הפגום. למרות התהליך פולשני, הווירוס עם הגן הרגיל לא היה מסוגל להגיע לכל התאים ברשתית שזקוק לתיקון.
הוסבר והובהר על ידי מיקי שחם, כי זה עשרות שנים, דם טבורי מהווה את המקור היחיד והמועדף בטיפולי מעררכת הדם ורפואת חידוש האיברים /ריפוי תאי, שכן תאי גזע מדם טבורי ראשוניים יותר ואינם נושאים עדיין מערכת חיסונית המתפתחת רק חצי שנה לאחר מכן. עשרות רבות של מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרות באלפי ניסויים קליניים רשמיים בשלבים השונים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. בשל היות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים השונים של כ 250 סוגי תאי הגוף, הם משרתים גם את השתלות רפואת חידוש האיברים דוגמת הטיפול באוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, פרקינסון, פגיעות נוירולוגיות, ראיה, שמיעה, לב, סוכרת וכיוב'.
"השימוש במחט דרך הרשתית והזרקת הווירוס המהונדס מאחורי הרשתית הוא הליך כירורגי מסוכן", אמר דיוויד שפר, פרופסור להנדסה כימית ומנהל מרכז תאי גזע באוניברסיטת ברקלי. "אבל לרופאים אין ברירה, כי אין דרך בטוחה יותר כדי להגיע לקולטני אור - תאים רגישים לאור שצריך הגן הטיפולי.
"אחרי 14 שנים של מחקר, יש לנו עכשיו ווירוס שאתה פשוט להזריק לתוך הנוזל בעין והוא מספק גנים לאוכלוסייה קשה להגעה של תאים עדינים, בניתוח שאינו פולשני ובטוח. "זה הליך של 15 דקות וסביר להניח שאתה יכול ללכת הביתה באותו יום."
נמסר לעורכי האתר כי מיקי שחם – המומחה לתאי גזע, שימור דם טבורי ובנקי דם טבורי, ימשיך לעדכן את גולשי האתר בחידושי תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים /רפואה התחדשותית /רפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית /Regenerative Medicine /Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי- בפרט.
הווירוס המהונדס עובד הרבה יותר טוב מאשר טיפולים שוטפים במודלים של מכרסמים של שתי מחלות עיני ניווניות אנושיות, ויכול לחדור לתאים קולטי אור בעיניהם של קופים, שהם כמו אלה של בני אדם.
שפר אמר שהוא וצהוות שלו בשיתוף פעולה עם רופאים, מזהים חולים מתאימים ליהנותמ טכניקת מסירת הגן הזה, ואחרי כמה פיתוחים, מקווים בקרוב לעבור לניסויים קליניים.
הממצאים פורסמו ב Journal Science Translational Medicine.
עד כה, עם כל יתרונות תאי הגזע מדם טבורי בהשוואה למקורות האחרים, לא הכל טוב, שכן "ה" בעיה של התחום מציל החיים הזה היא ביעילות האיסוף הנמוכה מאוד של דם טבורי, המביא למספר מוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה בעיקר לילדים ולא למבוגרים שהם רוב החולים והממשיכים להידרש לתרומות תאים פחותים ביכולותיהם של תורמים. המצב נמצא בשינוי בימים אלה, מיקי שחם פיתח את שתי טכנולוגיות ומכשירי הסיטוג'ן- הטכנולוגיות הראשונות בעולם באמצעותן ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (ב- 33% וב- 81%, בהתאם למכשיר) שיכול לשרת גם:
·  השתלות במבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.
·  סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות במצטבר מספר תאים גבוה.
·  טיפול במגוון מחלות שונות במהלך החיים.

לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק דם טבורי "דם טבורי", בלבד ובקרוב מתחיל שיווקה גם בעולם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה