יום חמישי, 16 באפריל 2009

מיקי שחם: תמיד שואלים אותי

מיקי שחם: תמיד שואלים אותיכמה וכמה שאלות חוזרות שוב ושוב כשאני מסביר את השירות שלנו.


הסיבה היא שאנשים שלא נמצאים על סף לידה, או לא נמצאים בתקופה של טיפול במחלה של בן משפחה, הגוררת גם חיפוש אחר תורמי מוח עצם – לא מודעים לתחום של תאי גזע ולתחום של תאי גזע מדם טבורי. ואז, רגע לפני זמן קבלת ההחלטה, צריך ללמוד את הכל.


אז נעשה פה קצת סדר בדברים, בעזרת השאלות הבסיסיות והתשובות:


איך עובד שירות ביוקורד - בנק החיים? אתם נרשמים לשירות Life Bank הערכה ודגימת הדם הטבורי של תינוקכם מסומנות בסימן זיהוי ייחודי - מספר המסמן את דגימת הדם הטבורי לכל אורך תהליך העיבוד והשימור.


דם טבורי עובר שלבי עיבוד רבים על מנת להגיע לתפוקת תאי גזע מרבית. בנוסף, נערכות לו בדיקות רבות ושונות למדידת סטריליות, אורך חיים, וספירה מקסימאלית של תאים. תאי הגזע מאוחסנים באריזה אישית מוקפאת. שיטה זו מבטיחה ביטחון מרבי בכל הקשור לשמירה בהקפאה.


לפי מיקי שחם, ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", תאי הגזע של משפחתכם, מוגנים היטב על ידי מחשב השולט על טמפרטורת ההקפאה של המקפיאים ומאוחסנים בנוזל חנקני לזמן ממושך. אם אי פעם תזדקקו לתאי הגזע, הם יהיו זמינים מיידית לבקשתכם.


איך והיכן נשמר הדם הטבורי והאם השימור בטוח? מעבדת ביוקורד וכן שימור המנות ממוקמים במרכז רפואי "ראשונים" בראשון לציון. תאי הגזע נשמרים במבחנות מיוחדות, כאשר המנות מחולקות לחמש מבחנות נפרדות, כל אחת בנפרד עטופה הרמטית בחומר מיוחד להקפאה קריוגנית, ונשמרות בהקפאה עמוקה באמצעות חנקן נוזלי, בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות צלסיוס. אספקת החשמל למעבדה מגובה על ידי גנראטור ובקרה ממוחשבת במשך 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה - זאת, על מנת להבטיח את הביטחון ארוך הטווח למשפחות המשמרות.


מהם הכיוונים העתידיים של השתלת דם טבורי? לפי מיקי שחם,- ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", לאחרונה הוכיחו מספר חוקרים כי דם טבורי הוא מקור עשיר של תאי גזע ראשוניים וכי הוא ניתן לשימוש בהשתלות במקום מוח העצם. בתאי גזע מדם טבורי נעשה כבר שימוש בהשתלות, בין קרובים ובין זרים. בנוסף, מצטברות עוד ועוד הוכחות, כי מושתלי דם טבורי לקו בתופעת הדחייה בשיעור נמוך יותר. השימוש בדם טבורי להשתלות יוקל אם יהיה זה אפשרי ליצור בנק של דם טבורי בהקפאה עמוקה. אז ניתן יהיה לעשות בו שימוש להשתלות עצמיות, בין קרובים ובין זרים. שימור לשימוש עצמי של תאי גזע מדם טבורי, יוכל לשמש כביטוח כנגד מחלות בעתיד.


איך אוספים את הדם הטבורי? אחרי שהחלטתם לאסוף ולשמור את דם טבורי של תינוקכם, תקבלו מאתנו ערכת לקיחת דם. הערכה מכילה את הפריטים הדרושים לרופא או למיילדת לצורך איסוף הדם הטבורי מחבל הטבור. יש להביא אתכם את הערכה לחדר הלידה. התהליך אורך בדרך כלל פחות מ-5 דקות ויכול להתבצע בלידה רגילה, בניתוח קיסרי ובלידות מרובות עוברים. בלידה של יותר מתינוק אחד יש להביא לחדר הלידה ערכה עבור כל תינוק. לאחר איסוף הדם הטבורי, מחזירים בבית היולדות את שקית האיסוף לערכה המבודדת והמוגנת ומעבירים אותה לרשותכם, על מנת שתדאגו להעבירה למעבדתנו תוך יום לצורכי עיבוד ושמירה.


מתי אוספים? תהליך האיסוף מבוצע לאחר הלידה, קשירת חבל הטבור וחיתוכו. רק אז שואבים את הדם מחבל הטבור.


האם יש באיסוף סיכון לאם או לתינוק? מיקי שחם מרגיע: לקיחת דם טבורי הינה תהליך פשוט וקצר, שאינו כרוך בסיכון לאם או לתינוק. מאחר שהתהליך מבוצע לאחר הלידה, קשירת חבל הטבור וחיתוכו מהתינוק. רק אז שואבים את הדם מחבל הטבור.


מה עכשיו? מתלבטים, חושבים, קוראים עוד קצת, ומדברים איתנו 1-800-80-81-82 .


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה