יום רביעי, 13 באוגוסט 2014

מיקי שחם - חידושי ומחקרי תאי גזע: טכנולוגיה חדשה ללימוד תאי גזע.

מיקי שחם - חידושי ומחקרי תאי גזע: טכנולוגיה חדשה ללימוד תאי גזע.
מדענים  בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מסצ'וסטס, פיתחו טכנולוגיה חדשה לטיפול בביטוי גנים בתאי גזע פלוריפוטנטיים (hPSC), כפי שפורסם בכתב עת "הפיתוח". פריצת הדרך תאפשר לחוקרים לנתח את המנגנונים הבסיסיים של התמיינות תאי גזע אנושיים ועשויה להוביל לדרכים חדשות לפיתוח של סוגי תאים.
"היכולת לשלוט בהתמיינות תאי גזע היא בעלת פוטנציאל עצום לחוקרים הלומדים במודלים של מחלת מטופל ספציפי ויכולה לקדם פיתוח תרופות חדשות למחלות אוטואימוניות כגון סוכרת מסוג 1", אמר ד"ר רנה מאהר פרופסור לרפואה מולקולרית והמחבר הראשי של המחקר.
נמסר על ידי מיקי שחם כי על ידי שימוש במערכת הגנה טבעית המצוי בחיידק מסוים מערכת המכונה בקיצור –  CRISPR,  חוקרים הראו שאפשרי להתאים את המערכת לתכנות לווסת ביטוי גנים לגנים מטרה ספציפיים בגזע פלוריפוטנטיים אדם תאים מבלי לשנות את הגנום הבסיסי.
CRISPR  היא סוג של מערכת חיסונית אדפטיבית שנמצאת בחיידקים. הוא מספק התנגדות לפולשים פוטנציאליים, כגון פלסמידים ופאגים, על ידי הכרה וביקוע אלמנטים גנטיים זרים באופן דומה לאופן שRNAi  עובד בבני אדם ובעלי חיים אחרים כדי לכבות את ביטוי הגנים. ב 2012, זה הראו כי מרכיבי CRISPR  המתוכנת על ידי מדריכי RNA יכולים לספק כוח מניע בגנים אנושיים ספציפיים על מנת להפעיל או לבטל אותם.
מיקי שחם מסביר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואה מחדשת /רגנרטיבית.
מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה רגנרטיבית נחקרים, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורטופדיה ועוד.
ד"ר מאהר ושותפו ד"ר סקוט וולף, פרופסור לביוכימיה ופרמקולוגיה מולקולרית, פיתחו מערכת מפעילת שעתוק מודרך של RNA באמצעות CRISPR ולמקד גנים רלוונטיים מבחינה התפתחותית, ובכך לשנות את מצב הבידול של hPSCs. פריצת דרך זו מספקת לחוקרים שיטה חדשה, מהירה לזיהוי רשתות גנים הקובעים את התפתחותם של תאי גזע לסוגי תאים ספציפיים, בוגרים. בסופו של דבר,  מאהר ועמיתיו מאמינים שמערכת זו יכולה לשמש כדי להפעיל תכנות hPSCs  לסוגי תאים רלוונטיים כגון תאי לבלב בטא ותאי אפיתל, יכולת שעד כה הייתה מחוץ להישג יד.
מיקי שחם – מומחה לתאי גזע, ימשיך לעדכן את גולשי האתר בחידושי תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית.
"מערכת זו מספקת פלטפורמה הרבה צורך לחקירת הרגולטורים שבבסיס החלטות התמיינות תאים, אשר לאחר מכן ניתן להשתמש בהם כדי להנחות את התפתחותם של תאי גזע של מטופל ספציפי לסוגים רלוונטיים של תאים," אמר מאהר "בטווח הארוך, זה יכול לפתוח את הדלת לדגמי מחלת אישית וטיפולים מבוססי תאי גזע אנושיים".
"כלים רגולטוריים עם טכנולוגיית תא גזע פלוריפוטנטיים, כפי שהודגם במחקר שלנו, ייפתחו אפיקים חדשים לפיתוח תרופות מבוססות תאים כדי לפנות ישירות לצרכים לא מסופקים של אוכלוסיות חולים עם מחלות מורכבות", אמר ד"ר וולף. "אנו מעודדים מהפוטנציאל למערכת הרגולציה הגן מבוסס CRISPR  כדי לאפשר מניפולציה מדויקת של ביטוי גנים באוכלוסיות תאי גזע, שאמור להקל על הגילוי של הרגולטורים המרכזיים של התמיינות התאים הדרושים כדי לייצר אוכלוסיות תאים נעדרים או פגומים במחלות ספציפיות. "
המחקר נתמך על ידי המכונים הלאומיים לבריאות (NIH) וקרן הלמסלי.
הבעיה של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה מוגבלת.

מיקי שחם פיתח שתי טכנולוגיות ומכשירים, אשר לראשונה בעולם מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע הגבוה משמעותית (ב- 33% וב- 81%, בהתאם למכשיר), שיכול לשרת גם השתלות במבוגרים ולא רק בילדים, סדרות השתלות של רפואת חידוש איברים / רפואה רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה