יום רביעי, 22 בינואר 2014

מיקי שחם Miki Shacham - מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: תיקון צלקות לב מגבילות פעילות לאחר התקפי לב

מיקי שחם Miki Shacham - מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: תיקון צלקות לב מגבילות פעילות לאחר התקפי לב
22 אוגוסט 2013
בתקופה שלאחר התקף לב, תאים בתוך האזור המושפע ביותר כלולים ברקמת הצלקת. מדענים במכון גלדסטון הוכיחו כי נזק זה לא צריך להיות קבוע - על ידי מציאת דרך להפוך את התאים שיוצרים רקמת צלקת אנושית לכאלה שדומים לתאי הלב.
בנוסף נמסר על ידי מיקי שחםMiki Shacham -, כי המדענים הללו הפכו תאי צלקת, תאים המכונים פיברובלסטים, לתאי לב פועם של שריר בעכברים חיים. וחוקרים במעבדתו של גלדסטון עשו את אותו הדבר לתאים אנושיים בצלחת פטרי.
"פיברובלסטים מרכיבים כ- 50% מכל התאים בלב, ולכן מייצגים מאגר עצום של תאים שיכולים יום אחד להיות רתום ומתוכנת מחדש כדי ליצור שריר חדש", אמר, "הממצאים שלנו ישמשו כהוכחת רעיון שניתן לתכנות מחדש לתאי לב."
ב 2012, דיווח הצוות במגאזין ב Natureשפיברובלאסט ניתן לתכנות מחדש לתאי לב פועם על ידי הזרקה של שלושה גנים, בשיתוף המכונים GMT, אל לבם של עכברים חיים שניזוקו בהתקף לב. הם טענו שלשלושה הגנים אותה ההשפעה על תאים אנושיים. אבל ניסויים ראשוניים gk בבני אדם של תאים משלושה מקורות - תאי לב עובריים, תאי גזע עובריים ותאי עור מילוד - גילו כי שילוב GMT לבד לא היה מספיק.
"כשהזרקנו GMT לכל אחד משלושה הסוגים של הפיברובלאסט, שום דבר לא קרה וכך חזרנו לתכנון איך לחפש גנים נוספים שיעזרו ליזום את השינוי", אמר גלדסטון צוות מדען ג'י דונג פו, PhD, המחבר הראשי של המחקר. "אנחנו מצמצמים את החיפוש שלנו רק ב 16 גנים פוטנציאליים, בתקווה שנוכל למצוא את השילוב הנכון."
הובהר על ידי מיקי שחם, כי זה למעלה משני עשורים, דם טבורי מהווה את המקור המועדף לתאי גזע, שכן תאי גזע מדם טבורי הם ראשוניים יותר ואינם נושאים עדיין מערכת חיסונית. עשרות מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרים באלפי מחקרים וניסויים קליניים בשלבים השונים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. בשל היות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים שונים של תאי גוף, הם משרתים גם את השתלות רפואת חידוש איברים דוגמת הטיפול באוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, פרקינסון, פגיעות נוירולוגיות, ראיה, שמיעה, לב, סוכרת וכיוב'.
צוות המחקר פעל בשיטת האלימינציה ובסופו של דבר, מצא כי הזרקת קוקטייל של חמישה גנים - תמהיל GMT 3 בתוספת גנים ESRRG ו MESP1 - היו מספיקות כדי לתכנת מחדש פיברובלאסט לתוך תאים כמו לב. לאחר מכן הם מצאו כי עם התוספת של שני גנים נוספים, שנקראו MYOCDו ZFPM2, השינוי היה אפילו יותר מלא. כדי לסייע בידו, הצוות יזם תגובה כימית המכונה TGF- ß - מסלול איתות בשלבים הראשונים של תכנות מחדש של השלבים, ששיפר עוד יותר את שיעורי הצלחה של התכנות מחדש.
נמסר למנהלי אתר זה כי מיקי שחם – מומחה לתאי גזע, שימור דם טבורי ובנקי דם טבורי, מבעלי סיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים /רפואה התחדשותית /רפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית /Regenerative Medicine /Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי - בפרט.
"בזמן שכמעט כל התאים במחקר שלנו הציגו לפחות שינוי חלקי, על 20% מהם היו מסוגלים להעביר אותות חשמלייםה- תכונה מרכזית של תאי לב פועמים,ה"אמר ד"ר פו. "ברור שיש כמה מחסומים עדיין למניעת הפיכה שלמה יותר עבור רבים מהתאים, לדוגמא, שיעורי הצלחה ניתן לשפר על ידי הפיכת פיברובלאסט בתוך לב חי ולא בצלחת, משהו שאנחנו גם נצפה בניסויים הראשוניים שלנו בעכברים".
הצעדים הבאים הם לבחון את הקוקטייל של חמשת הגנים בלבם של יונקים גדולים יותר, כמו חזירים. בסופו של דבר, הקבוצה מקווה כי שילוב של מולקולות קטנות, כמו לתרופות יכול להחליף את הקוקטייל, ומציע שיטה בטוחה וקלה יותר.
"עם יותר מחמישה מיליון אנשים ששרדו התקף לב בארצות הברית, שיש להם לב המוגבל בביצועיו עקב הצלקת, הממצאים שלנו יחד עם ממצאים שפורסמו לאחרונה מעמיתים שלנו - מגיעים בזמן קריטי", הוסיף."אנחנו הנחנו בסיס מוצק לפיתוח דרך לתקן את הנזק - משהו שנחשב בעבר בלתי אפשרי, ומשנים את הדרך שרופאים יכולים לטפל בהתקפי לב בעתיד."
עד כה, עם כל יתרונות תאי הגזע מדם טבורי בהשוואה למקורות האחרים, ה ב ע י ה היא ביעילות האיסוף הנמוכה של הדם הטבורי, שתוצאתה במספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה בעיקר לילדים ולא למבוגרים, הממשיכים להיסמך על תרומות תאי גזע נחותים ביכולותיהם של תורמים בוגרים. מיקי שחםMiki Shacham - פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן ואת האיסוף האקטיבי - הטכנולוגיות הראשונות בעולם באמצעותן ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (ב- 81%) שיכול לשרת גם:
·  השתלות במבוגרים ולא רק בילדים.
·  סדרות השתלות של רפואת חידוש איברים, הדורשות במצטבר מספר תאים גבוה.
·  טיפול במגוון מחלות שונות במהלך החיים.

לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיות זמינות בארץ ללקוחות בנק דם טבורי"דם טבורי", בלבד ובקרוב מתחיל שיווקה גם בעולם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה