יום שבת, 18 באוקטובר 2014

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: לגרום לתאי גזע להתמיין ולהתמחות כרצוננו.
מדענים באוניברסיטת קופנהגן הגיעו לתובנה חדשה איך תאי גזע עובריים הופכים לסוגים אחרים, כמו תאי לבלב ובכבד.
נמסר על ידי מיקי שחם כי התוצאות פורסמו בכתב העת המדעי eLife.
המחקר העדכני הזה מהמרכז הדני Danstem לתאי גזע באוניברסיטת קופנהגן, עוזר לזהות כיצד תאי גזע יוצרים מסלולים ותמיכה בהתמחות שלהם. הבנה זו היא צעד חשוב לקראת טיפולים בתאי גזע למצבים כמו סוכרת ומחלות כבד.
מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואה מחדשת /רגנרטיבית.
מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורטופדיה ועוד.
"לתובנה החדשה שרכשנו השפעה על הסביבה הפיסית של התפתחות התא" אומר פרופ 'יהושע בריקמן "זה מאפשר לנו ליצור סביבה פיסית אופטימלית במעבדה, לתאי הגזע להתפתח לתאים ספציפיים, בוגרים.
הוא הוסיף: "תאים המתפתחים ללא הרף זזים ומסתובבים, הם מתארגנים ובונים סביבה פיזית כמו עיר קטנה עם שבילים וכבישים."
מיקי שחם – ימשיך לעדכן את גולשי האתר בחידושי תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית.
המחקר החדש מציג שני דברים חשובים. ראשית, התאים העובריים מקבלים אותות מהתאים אחרים, שלמעשה מדריכים אותם כיצד לארגן ולבנות את הכביש המוביל לכיוון תאי לבלב וכבד בשלבים מוקדמים.
פרופ' בריקמן והצוות שלו, גילו גם כי הם יכולים לבודד את הכבישים אלה מתאי הגזע המתפתחים ולקבע אותם. הכבישים שמשו בניסוי נפרד אשר הראה כי בהיעדר אות תא חשוב, הכביש לבד יכול לשמש כדי לשפר את ההתפתחות של התאים והתמיינות לכיוון תאים בוגרים.
"מלבד השגת תובנה חדשה וחשובה להתפתחות תאים, העבודה שלנו גם מצביעה על כך שחלק מהגישות הנוכחיות להתמחות תאי גזע עוברית אנושית לתאי לבלב וכבד אולי לא היו אפקטיביות, כי התעלמו מהתפקיד החשוב של כבישים אלה, שנקראים מטריצה חוץ תאית", אמר פרופ' בריקמן.
מימיו הראשונים, הבעיה של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה לילדים בלבד.

מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ואביזרים, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית (ב- 33% וב- 81%, בהתאם לאביזר), שיכול לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואת חידוש איברים / רפואה רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה