יום ראשון, 12 בינואר 2014

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: תיקון עצמי והתחדשות של הלב

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: תיקון עצמי והתחדשות של הלב
8 ספטמבר 2013
צוות של מדענים בקרולינסקה ואוניברסיטת הרווארד עשה צעד חשוב לקראת טיפול בהתקף לב, בכך שהראה שלב פגוע בעכברים נרפא באמצעות גורם שמפעיל התחדשות לב וכלי דם המונעת על ידי תאי גזע. המחקר, שפורסם בכתב העת Nature Biotechnology, מראה גם שיש השפעה על היווצרותם של מספר קטן של תאי שריר לב חדשים.
"זוהי תחילתו של שימוש בלב כמפעל לייצור גורמי גדילה למשפחות מסוימות של תאי גזע לב וכלי דם ומצביעה על כך שזה עשוי להיות אפשרי כדי לייצר חלקי לב חדשים מבלי לספק תאים חדשים ללב עצמו", אומר קנת צ'יין מהאוניברסיטה הרפואית קרולינסקה בשוודיה ואוניברסיטת הרווארד, שהוביל את צוות המחקר.
בנוסף נמסר על ידי מיקי שחם, כי המחקר מבוסס על עוד תגלית במעבדה צ'יין, שפורסמה. מחקר זה מראה כי VEGFA- גורם גדילה ידוע לתאי האנדותל של כלי דם בלב למבוגרים, יכול גם לשמש כמתג ממיר להפוך לשריר לב ולקראת היווצרות שלכלי הדם כליליים בלב העוברי בתאי גזע לב.
כדי לפתות את הלב להפוך את VEGFA, החוקרים השתמשו בטכנולוגיה חדשה שבה RNA הוא השליח הסינתטי (mRNA), אשר מקודד את VEGFA המוזרק לתוך תא השריר. לאחר מכן, שריר לב מייצר דופק קצר של VEGFA. MRNA שונה באופן סינטטי, בכך שהוא בורח מערכת ההגנה הנורמלית של הגוף.
הובהר על ידי מיקי שחם, כי זה למעלה משני עשורים, דם טבורי מהווה את המקור המועדף לתאי גזע, שכן תאי גזע מדם טבורי הם ראשוניים יותר ואינם נושאים עדיין מערכת חיסונית. עשרות מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרים באלפי מחקרים וניסויים קליניים בשלבים השונים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. בשל היות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים שונים של תאי גוף, הם משרתים גם את השתלות רפואת חידוש איברים דוגמת הטיפול באוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, פרקינסון, פגיעות נוירולוגיות, ראיה, שמיעה, לב, סוכרת וכיוב'.
המחקר, שבוצע בעכברים, מראה כי רק דופק קצר של ביטוי של VEGFA נדרש, אם זה יכול להיות מועבר לאזור המדויק שבו אבות הלב מצויים.
נמסר למנהלי אתר זה כי מיקי שחם – מומחה לתאי גזע, שימור דם טבורי ובנקי דם טבורי, מבעלי סיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים /רפואה התחדשותית /רפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית /Regenerative Medicine /Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי - בפרט.
האפקט הטיפולי הוא לטווח ארוך, כפי שמוצג על ידי תוחלת הישרדות שהשתפרה במידה ניכרת לאחר אוטם שריר הלב עם ממשל יחיד של mRNA סינתטי כאשר ניתנים תוך 48 שעות לאחר התקף הלב. ההשפעה לטווח הארוך מבוססת על שינוי גורלם של תאי גזע לב התורמים לרקמת צלקת בלב וכלפי רקמות לב וכלי דם.
"זה מקרב אותנו מאוד למחקרים קליניים כדי לחדש רקמות לב וכלי דם עם סוכן כימי יחיד ללא צורך בהזרקת תאים נוספים ללב. "אומר פרופ' שיין.
במקביל, הוא מציין כי זו רק ההתחלה ויש עדיין הרבה מה לעשות ובסופו של דבר לעבור לניסויים בבני אדם.
הפלטפורמה הטכנולוגית מפותחת לשימוש קליני על ידי חברה, אשר היה בין מייסדיה ידי קנת צ'יין. עבודה זו מומנה גם על עם מענקים מהמוסד האמריקאי הלאומי לבריאות וקרן Croucher.
עד כה, עם כל יתרונות תאי הגזע מדם טבורי בהשוואה למקורות האחרים, ה ב ע י ה היא ביעילות האיסוף הנמוכה של הדם הטבורי, שתוצאתה במספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה בעיקר לילדים ולא למבוגרים, הממשיכים להיסמך על תרומות תאי גזע נחותים ביכולותיהם של תורמים בוגרים. מיקי שחם פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן ואת האיסוף האקטיבי - הטכנולוגיות הראשונות בעולם באמצעותן ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (ב- 81%) שיכול לשרת גם:
·  השתלות במבוגרים ולא רק בילדים.
·  סדרות השתלות של רפואת חידוש איברים, הדורשות במצטבר מספר תאים גבוה.
·  טיפול במגוון מחלות שונות במהלך החיים.

לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיות זמינות בארץ ללקוחות בנק דם טבורי"דם טבורי", בלבד ובקרוב מתחיל שיווקה גם בעולם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה