יום שישי, 11 במאי 2012

מיקי שחם, ''בנק החיים''- דם טבורי, מביא דיווחי חדשנות רפואית מהעולם: היחוד של תאי גזע מדם טבורי-חלק 5


מיקי שחם, ''בנק החיים''- דם טבורי, מביא דיווחי חדשנות רפואית מהעולם: היחוד של תאי גזע מדם טבורי-חלק 5
·                     הם יכולים לשפר סימפטומים של דלקת פרקים ( Rheumatoid Arthritis)
לתאי גזע מזנכימליים השפעה רבה על מחלות אוטואימוניות כגון דלקת פרקים ראומטואידית, לופוס (זאבת), קוליטיס, מחלות רקמת חיבור, סקלרודרמה וכו'. בעקבות עירוי תאי גזע המטופואטיים (CD34+CD133+). נראה שיפור באוסטאוארטריטיס.
באופן כללי, הזרקה ישירה של התאים לתוך מפרק או בקרבתו מראה תוצאות טובות יותר. מפרקים מודלקים, בהם חסר סחוס, גם בהם נראה שיפור עם הזרקת תאי גזע לתוכם.
מיקי שחם, בנק החיים, מבהיר כי ישנם מספר יתרונות לשימוש בתאי גזע טבוריים, שלא מצריכים דיכוי חיסוני ויכולים לעזור באיזון תפקוד חיסוני ע"י שינוי גנטיקה של תאי חיסון ראקטיביים. מספר מטופלים בהם אובחן שבץ או מצבים אחרים, שקיבלו טיפול בתאי גזע טבוריים במקסיקו דיווחו על שיכוךהכאב במפרק המודלק.
כמו כן קיים סיכון מוגבר למחלה קרדיווסקולרית במטופלים עם דלקת פרקים פעילה, שבחלקה משוייכת לירידה במספר תאי אב אנדותליאליים בדם הפריפרי. אספקת תאי גזע טבוריים לחולי RA יכולה לעזור בפחתת הסיכון הקרדיווסקולרי, כמו גם להפחית נזק מפרקי.
בנוסף לטיפול בתאי גזע, הטיפול בדלקת פרקים RA מצריך תוכנית, שכוללת סילוק רעלים וטיפול תזונתי. בנוסף, ישנם חרוזים מגנטיים פועמים, שמגבירים בניה מחדש של עצם ועוזרים לתקן אבנורמליות מבנית על רקע אוסטאוארטריטיס חמור בעמוד השדרה.
·                     הם יכולים לשפר תסמינים של ALS
Amyotrophic lateral sclerosis (ALS) הינה מחלת ניוון עצבית פרוגרסיבית, המאופיינת ע"י ניוון דיפוזי (מפושט) של נוירונים מוטוריים. המחלה גורמת לשיתוק שרירי השלד ומוות מוקדם, לרוב עקב כשל נשימתי. כ20 אחוז מהחולים ב ALS נושאים מוטציות ב copper/zinc superoxide dismutase (SOD-1), מה שגורם לנזק חימצוני בתאי העצב.
מספר מטופלים עם ALS הגיעו למקסיקו לצורך עירוי תאי גזע/תאי אב ממקור חבל הטבור (CD34+/CD133+).. הם דיווחו על שיפור ראשוני, אבל היו זקוקים לטיפולי המשך על מנת לתחזק את השיפור שהושג.
לפי מיקי שחם, מחברת בנק החיים, דם טבורי מהווה המקור היישומי הטוב ביותר, שכן תאי גזע מדם טבורי ראשוניים יותר – אינם נושאים עדיין מערכת חיסונית. עשרות מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרים כיום ומצויים בניסויים קליניים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. מהיות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים שונים של תאי גוף, עשויים גם הם לשרת השתלות חידוש איברים.
יש צורך לבנות תוכנית לחולי ALS הכוללת סילוק רעלים, טיפול תזונתי וכן תאי גזע טבוריים ואולי גם טיפול גנטי. אפרויות טיפול כעת זמינים וכוללים שילוב של תאי אב עצביים, תאי גזע מזנכימיליים מחבר הטבור ותאי גזע טבוריים, לתוכם הוחדר מקטע גן SOD-1 (טרנספקציה) עבור אלה שיש להם פגם בגן זה. פקטורי גדילה, כגון פקטור נוירוטרופי המופק מתאי גליה glial derived neurotrophic factor (GDNF),, הורמון גדילה אנושי או insulin growth factors יכולים גם לסייע בהגנה על תאי עצב מוטוריים.
מיקי שחם – מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.
מיקי שחם, בנק החיים, פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן - הטכנולוגיה הראשונה בעולם באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (בכ- 80%) שיכול לשרת גם:
·  השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.
·  סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות מספר תאים גבוה.
·  טיפול במספר מחלות שונות במהלך החיים.
לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק החיים, בלבד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה