יום רביעי, 25 באפריל 2012

מיקי שחם, ''בנק החיים''- דם טבורי, מביא דיווחי חדשנות רפואית מהעולם: העתיד כבר כאן!


מיקי שחם, ''בנק החיים''- דם טבורי, מביא דיווחי חדשנות רפואית מהעולם: העתיד כבר כאן!

אנחנו עומדים בפתח רפואה חדשה ומרגשת העוסקת ברגנרציה, בה שתלי תאי גזע יכולים לשקם תפקוד לאיברים ורקמות פגועות, חוליות או מוחלשות.
תאי גזע דמוי עובריים נמצאו בדם מחבל הטבור!
דם טבורי שימש לראשונה בטיפול במחלות תאי דם ומערכת החיסון לפני כ-18 שנה. בשנים האחרונות נוצרו אפשרויות חדשות לשימוש רחב יותר במגוון מחלות, הפרעות גנטיות וטיפולים לעיכוב הזדקנות. הם השיגו תמיכה עם מגוון תאי גזע מולטי-פוטנטיים ותאי אב שנתגלו בדם הטבורי. למעשה, תאי גזע דמויי עובריים כבר נתגלו בחבל הטבור ושימשו במחקר קליני למגוון מחלות נוירולוגיות מחוץ לארה"ב. דר' קולין מקגוקין ושותפיו מבריטניה פרסמו ממצאים מקדימים על תאי גזע דמוי תאים עובריים אלה. המאמר זמין כאן...
מיקי שחםבנק החיים, מבהיר כי בין אם האתגר הרפואי הוא טיפול באלצהיימר, שבץ, פגיעה מוחית טראומטית, שיתוק מוחין, פציעות עמוד שדרה, פרקינסון, מחלות לב, סכרת, עוורון או חסרים חיסוניים, תוצאות ראשוניות של מחקרים על בעלי חיים ובני אדם נראים מאוד מבטיחים.
כל שנה שחולפת התחום מתרחב בצורה אקספוננציונלית ואנחנו מזמינים אותך לגלות יותר אודות ההתחום החדש והמרגש של רפואה רגנרטיבית...
·                     מהם תאי גזע?
תאים מופלאים, מסתוריים,קסומים, משני חיים, משפרי חיים, מאריכי חיים, מצילי חיים!
בתחילת החיים היה ה"תא הראשון".
תאי הגזע הראשון או אואוציט הינו טוטיפוטנטי. הוא מסוגל לייצר כל סוג תא בגוף. כאשר תא הגזע מתחלק הוא הופך לשכבות עובריות שונות - אקטודרם, מזודרם ואנדודרם.
שכבת האקתודרם מתמיינת לנוירונים ותאי גליה (תמך). תאי הגליה מסייעים בהזנה, מגינים על הנוירונים ומתחלקים לאוליגודנדרוציטים שמייצרים מיאלין. שכבות מיאלין הינן שכבות בידוד סביב תאי העצב, כגון שכבת הבידוד השחורה סביב חוטי חשמל בבתים. צבעם של תאי הגליה הינו לבן והם יוצרים את "החומר הלבן" "white matter" של המח ואת המחסום דם-מח (BBBׂ). החומר הלבן נהרס במחלת טרשת נפוצה אבל ניתן לתיקון ע"י תאי גזע מחבל הטבור. הנוירונים הינם החומר האפור "grey matter.".
תאי הגזע משכבת המזודרם מייצרים תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות. כמו כן עצמות, שריר, שומן, סחוס ועור.
תאי גזע משכבת האנדודרם מתפתחים לתאים של מערכת העיכול וריאות.
סוגים שונים של תאי גזע פרימיטיביים נמצאים גם בדם טבורי.
מאז שנת 1988, דם טבורי שימש למחקר בארה"ב וארצות אחרות לצורך חידוש מאגרי דם ומח עצם ומטופלי סרטן לאחר הקרנה או כמוטרפיה.
לפי מיקי שחם, מחברת – בנק החיים, דם טבורי מהווה המקור היישומי הטוב ביותר, שכן תאי גזע מדם טבורי ראשוניים יותר – אינם נושאים עדיין מערכת חיסונית. עשרות מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרים כיום ומצויים בניסויים קליניים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. מהיות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים שונים של תאי גוף, עשויים גם הם לשרת השתלות חידוש איברים.
תאי גזע מסוג CD34+ מדם טבורי
בשלושת השנים האחרונות, התפתחו טכנולוגיות שמבודדות את תאי הגזע מהדם הטבורי. אלו שמבודדים תאי גזע מסוג דם O (תורם אוניברסלי) מייצרים מעט או העדר תגובה חיסונית.
המחקר פתח אופק חדש לחקר תאי גזע. תאי גזע טבוריים הינם תאי הגזע הבטיחותיים ביותר. הינם מולטיפוטנטיים, יכולים להתחלק למגוון תאים, נותנים תקווה בטיפול בפגיעות והפרעות מוחיות, בייחוד באנשים צעירים.
ציון דרך נוספת במחקר תאי גזע היה בשנת 2005, כאשר דר' סטיינבלוק עבד עם מספר חוקרים נוספים על יצירת תאי גזע טבוריים שישאו את הגן SOD (superoxide dismutase) לצורך עזרה לחולי ALS נגד נזק מרדיקלים חופשיים. התקדמות נוספת נעשית כעת עם שילוב פקטורי גדילה עם תאי גזע טבוריים.
·                     ענייני בטיחות בהשתלות תאי גזע
בטיחות היא הגורם הראשון בו מתחשבים כאשר דנים ביתרונות של סוגים שונים של תאי גזע.
·                     תאים עובריים
בנוסף לעניינים אתיים ומוסריים בשימוש בעוברים, לתאי הגזע העובריים יש אתגרים נוספים, כולל זיהום, חוסר יציבות גנטית, הגברת סיכון לסרטן. חלק משורות תאי הגזע שאושרו למחקר אינם עוד שורות אנושיות טהורות מאחר ונחשפו לתאים "מזינים" של עכברים כדי לשמור על חיוניותם. הפוטנציאל של שורות התאים ה"בוגרים" יותר גם הוא עומד בסכנה עם חלוף הזמן והשגשוג המהיר. שורות תאים אלה צוברות פגמים גנטיים ככל שהם מתרבים. שגשוגם המהיר יחד עם חוסר יציבות גנטית יכול להגביר את הסיכון להתפתחות סרטנית בשתלי בע"ח ובני"א.
·                     תאים עובריים
האתגר הגדול ביותר עם תאים עובריים כפי שקיים בשימוש בארצות זרות הינו מחלת שתל נגד מאכסן graft versus host disease. תאי גזע ונוירונים יכולים "להזדהם" בדם ורקמות נוספות שפיתחו הגנה חיסונית לתאים "זרים". תאים עובריים אלה יכולים ליצור תגובה חיסונית ובעיות בריאותיות חמורות במטופל שמקבל אותם. בנוסף, השימוש במוצרי קורטיזון להפחתת התגובה החיסונית מעודד יצירת גלוטמאט. רמות גלוטמאט גבוהות הינן טוקסיות לתאי גזע עצביים ויכולים לפגוע ביעילות הטיפול בפצעים והפרעות נוירולוגיות. עבור מחקר על קורטיקוסטרואידים ורעילות עצבית הקש כאן...
·                     תאי גזע מבודדים מחבל הטבור
מעל 5000 עירויי דם טבורי, בעיקר בילדים עם לויקמיה, בוצעו בהצלחה בעולם עם מעט או ללא תופעות לוואי מאז1988. מחקר שבוצע לאחרונה הראה שתאי גזע פרימיטיביים מחבל הטבור הינם בעלי אותה עוצמה ויעילות בריאותית כמו תאי גזע עובריים אבל ללא בעיה אתית או בטיחותית.
התקדמות רבה נעשית כל יום בנושא בטיחות המטופל. שיטות חדשות של הפרדת תאי גזע ממרכיבי דם אחרים הובילו למוצר, שמכיל רק תאי גזע ותאי אב (תאי גזע ממוינים). מאחר ותאי גזע מחבל הטבור ותאי אב לא פיתחו עדיין הגנה חיסונית בשלה ( אנטיגני ABO ו-HLA על פני השטח), הם לא גורמים לתגובת שתל נגד מקבל השתל, שיכולה לקרות בתאי גזע עובריים ממוינים או תאי גזע ממח עצם. למידע אודות תגובת חיסון מופחתת עם תאי גזע טבוריים, לחץ כאן...
מינונים גבוהים של תאי גזע יכולים להנתן למניעת תגובות חיסוניות ועליה ביעילות. שליה תקינה וחבל הטבור מכילים כ3000000 תאי גזע.
300000 תאי גזע אלה יכולים לגדול בתרבית רקמה עד לכמות של 2 מיליון תאים. כמות זו מספיקה לטיפול אחד. הכמות המוגדלת משפרת את התוצאות באופן משמעותי, בעיקר במקרים של פציעות והפרעות נוירולוגיות.
ישנן מספר דרכים לעודד את הגדילה של רקמת מח חדשה ע"י תאי גזע טבוריים. תאי גזע טבוריים מייצרים ומעוררים שחרור פקטורי גדילה. תאי הגזע נצפו מתאחים עם נוירונים "מבוססים", כמו גם מתמיינים לנוירונים, אסטרוציטים וגליה.
מיקי שחם – מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.
מיקי שחם, בנק החיים, פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן - הטכנולוגיה הראשונה בעולם באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (בכ- 80%) שיכול לשרת גם:
·  השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.
·  סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות מספר תאים גבוה.
·  טיפול במספר מחלות שונות במהלך החיים.
לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק החיים, בלבד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה