יום רביעי, 3 במרץ 2010

דם טבורי לחולי סוכרת סוג 1

מיקי שחם - דם טבורי לחולי סוכרת סוג 1

לפי מיקי שחם, ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", סוכרת סוג 1 מאובחנת בדרך-כלל בילדים ומבוגרים צעירים וידועה יותר בשמה העממי סוכרת נעורים. המחלה גורמת לגוף להפסיק לייצר אינסולין, אותו הורמון הממיר סוכר, עמילניים ומזונות אחרים לאנרגיה הנדרשת לחיי היומיום. סיבוכים ידועים הן מחלות לב, כליות, עיוורון, פגיעה במערכת העצבים, סיבוכים בעור וברגליים. חולים בסוכרת סוג 1 חייבים לנטר בתשומת לב את רמות הסוכר בגופם.

לפי מיקי שחם, כיום מטפלים בסוכרת סוג 1 על-ידי הזרמת אינסולין למחזור הדם והדבר מבוצע בדרכים שונות: הזרקה עצמית, שאיפת אינסולין או שימוש במשאבה מיוחדת המזריקה את החומר לתוך הדם. האינסולין אינו מרפא את המחלה, אלא משפר את מצב החולה באופן רגעי. נטילת האינסולין נמשכת לאורך כל ימי חייו של החולה.

במחקרים הנערכים באוניברסיטת פלורידה עורכים ניסויים באינפוזיה של דם טבורי לטיפול בילדים החולים במחלה. אחד ממקורות הרעיון לעריכת הניסויים הגיע מאביו של חולה שקרא כי חוקרים במקום אחר הצליחו להפוך מצב דיאבטי בעכברים על-ידי נטילת מוח עצם מעכבר והחדרתו לתאום חולה ללא שימוש בכימותרפיה והקרנות, תוך שהם מצליחים לעורר את תאי הגזע ליצור אינסולין. אותו אב היה סקרן לדעת אם נטילת תאי גזע מדם טבורי מחולה וביצוע השתלה עצמית יחולל את אותה השפעה. הרופאים הקשיבו להצעה והחליטו לנסות.

לפי מיקי שחם, החוקרים אתרו ילדים החולים בסוכרת סוג 1 שהוריהם שימרו עבורם דם טבורי בלידה. אותם ילדים קיבלו עירוי של תאי גזע מדם טבורי עצמי – הדם שנשמר מהם ועבורם. במשך ששת החודשים הראשונים נדרש עבורם פחות אינסולין והשליטה על רמות הסוכר בגופם השתפרה.

כך גם מצב מערכת החיסון. הטיפול אינו עדיין תרופה מלאה למחלה אבל הוא צעד משמעותי קדימה בהבנתה. בעתיד מקווים החוקרים להצליח לרפא נזקים על-ידי התערבות בתקופות חיים מוקדמות יותר של החולים, מיד לאחר האבחון, כשדרישות האינסולין עדיין מזעריות.

לפי
מיקי שחם מבנק הדם הטבורי - ביוקורד - בנק החיים, שחזור עצם בעזרת תאי גזע שמקורם בדם טבורי הנשמר בבנק דם טבורי הוא אחד מעשרות מחלות וטיפולים הנחקרים במסגרת רפואת חידוש האיברים.

מיקי שחם – מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות ביוקורד בע”מ - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים רפואה התחדשותית רפואה מחדשת רפואה רגנרטיבית Regenerative Medicine Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

מיקי שחם פיתח את טכנולוגיית סיטוג'ן (חברה אחות של ביוקורד בע”מ - בנק החיים), היא היחידה באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע טבוריים גבוה שיכול לשרת גם:
• השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום
• סדרות השתלות של הרפואה ההתחדשותית, הדורשות מספר תאים גבוה מאוד
• טיפול במספר מחלות שונות

בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות ביוקורד בע”מ - בנק החיים בלבד

ביוקורד בע"מ - "בנק החיים"

תגובה 1: