יום חמישי, 10 ביולי 2014

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע מהעולם: תאי גזע טעון הרפס משמשים כדי להרוג גידולים במוח

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע מהעולם: תאי גזע טעון הרפס משמשים כדי להרוג גידולים במוח
מדעני תאי גזע בהרווארד ממכון (HSCI) ובית החולים מסצ'וסטס, מצאו פתרון אפשרי איך להרוג תאי גידול באמצעות ווירוסי סרטן. החוקרים מדווחים כי בתאי גזע של שומן טעון וירוס שמשפר באופן משמעותי את ההישרדות בעכברים עם multiforme גליובלסטומה, גידול במוח הנפוץ ביותר אצל מבוגרים וקשה ביותר לטיפול.
נמסר עוד על ידי מיקי שחם כי העבודה, בראשות  ד"ר חאלד שאה, מתפרסמת בכתב העת של המכון הלאומי לסרטן.
הטיפול לא תורגם עדיין לחולים אנושיים. הבעיה היא שלא הצליחו להתגבר על הבעיה איך לשמור על ווירוסי הרפס באתר הגידול מספיק זמן כדי שיפעלו.
שאה וצוותו הפכו תאי גזע מזנכימאליים (MSCs), לסוג של תאי גזע שמעוררים תגובה חיסונית מינימאלית ויכולים להיות מנוצל כדי לשאת וירוסי oncolytic. שאה וצוות שלו העמיסו את ווירוס ההרפס לתאי גזע אנושיים והזריקו את התאים לתוך גידולי גליובלסטומה בעכברים.
באמצעות סמני הדמיה מרובים, ניתן היה לצפות את בווירוס העובר מתאי הגזע לשכבה הראשונה של תאי גידול במוח ולאחר מכן לתוך כל תאי הגידול.
 "אז, איך אתה מתרגם את זה לקליניקה? " נשאל שאה, גם פרופסור חבר בבית הספר לרפואה בהרווארד.
 "אנו יודעים כי 70%-75% מחולי גליובלסטומה עוברים ניתוח והראינו בעבר כי תאי גזע עם ג'ל ביולוגי יכול לשמש כסוכנים טיפוליים במודל של עכברים. לכן, אנחנו מעמיסים את תאי הגזע עם בהרפס ובמארז תאים אלה בג'ל ביולוגי ישירות לרקמות הסמוכות לגידול. לאחר מכן, השווינו את היעילות של MSCs לעומת הזרקה ישירה של הנגיף לתוך החלל של הגידול, עם וירוס טעון, במארז ".
הוסבר על ידי מיקי שחם, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואה מחדשת /רגנרטיבית.
עשרות רבות של מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרות בניסויים קליניים ברפואה רגנרטיבית. בשל היות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לכ 250 סוגי תאי הגוף השונים, הם משרתים גם השתלות דוגמת טיפול באוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורטופדיה וכיוב'.
באמצעות חלבוני הדמיה, כדי לצפות בזמן אמת כיצד הנגיף ניאבק בסרטן, קבוצתו של שאה הבחינה כי הג'ל אפשר לנגיף לשכפל ולהרוג את כל תאי הסרטן שלא נגזרו בניתוח המוקדם. זה מתורגם לשיעור הישרדות גבוה יותר לעכברים שקיבלו את תאי גזע במארז ג'ל.
 "הם שרדו משום שהנגיף אינו נשטף על ידי נוזל השדרה שממלא את החלל ", אמר שאה. "מחקרים קודמים שהזריקו את הווירוס ישירות לתוך חלל הכריתה לא עקבו אחר גורל הנגיף בחלל. עם זאת, ההדמיה ומחקרי ההשוואה שלנו הראו כי הווירוס כמעט מדביק את תאי גידול שנותרו. זה יכול לתת לנו תובנה מדוע התוצאות מניסויים קליניים עם ווירוסים לבד היו צנועות. "
עורכי האתר מוסיפים כי מיקי שחם– מומחה לתאי גזע, ימשיך לעדכן את גולשי האתר בחידושי תאי הגזע ודם טבורי – בכלל, ורפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית.
המחקר התייחס גם לחולשה נוספת של ווירוסי הסרטן, שלא כל הגידולים במוח רגישים לטיפול. הפתרון של החוקרים היה להנדס ווירוסי הרפס עם סוכן הרג גידול נוסף, בשם TRAIL. שוב, תוך שימוש במודלים של עכברים עם גליובלסטומה, הפעם נוצרו תאי גידול במוח שהיו עמידים לנגיף ההרפס והטיפול הוביל להישרדות של בעלי החיים גדלה.
 "הגישה שלנו יכולה להתגבר על בעיות הקשורות להליכים הקליניים הנוכחיים ", אמר שאה. "לעבודה תהיה השלכה ישירה על תכנון ניסויים קליניים באמצעות ווירוסים, לא רק לגידולים במוח, אבל גם לגידולים מוצקים אחרים. "
העבודה הקלינית בהמשך, תהיה להשתמש בתאי הגזע טעון הרפס לגידולים בשד, ריאות וסרטן העור שגרורות למוח. שאה מנבא את הגישה תהיה להיכנס לניסויים קליניים בתוך השנים עד שלוש השנים הבאות.
הבעיה של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה של איסוף הדם והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה מוגבלת.
מיקי שחם פיתח את שתי טכנולוגיות ומכשירי הסיטוג'ן- הטכנולוגיות הראשונות בעולם באמצעותן ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (ב- 33% וב- 81%, בהתאם למכשיר) שיכול לשרת גם: השתלות במבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום, סדרות השתלות של רפואה מחדשת / רפואה רגנרטיבית, הדורשות במצטבר מספר תאים גבוה וטיפול במגוון מחלות שונות במהלך החיים.

עפ"י מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק דם טבורי"דם טבורי", בלבד ובקרוב מתחיל שיווקה גם בעולם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה