יום שבת, 3 במאי 2014

מיקי שחם Miki Shacham מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: שיטה חדשה להגדלת מספר תאי הגזע להשתלות

מיקי שחם Miki Shacham מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: שיטה חדשה להגדלת מספר תאי הגזע להשתלות
יותר מ- 50,000 השתלות תאי גזע מבוצעות בכל שנה ברחבי העולם. צוות מחקר בראשות חוקרים במכללה לרפואה וייל קורנל ייתכן פתרו נושא מרכזי של ריבוי תאי גזע דמיים (HSCs) מחוץ לגוף האדם, לשימוש קליני בהשתלת מח עצם - צעד קריטי לקראת הפקת מאגר גדול של דם בתאי גזע הנחוץ לשחזור מערכת דם בריאה.
בכתב העת "דם", החוקרים מתארים איך הם מהנדסים חלבון כדי להגביר את מספר HSCs למבוגרים, לאחר שהם חולצו ממח העצם של התורם.
בנוסף נמסר על ידי מיקי שחם גם כי החלבון המהונדס מקיים את תאי HSCs במצב דמוי גזע, כלומר, הם לא ממוינים לתוך סוגי התאים בדם לפני הם מושתלים במח העצם של המטופל.
למצוא תורם מח עצם עם התאמה היא משימה מאתגרת אך נדרש גם תאים גדול ועל כן המנות אינן מספיקות להשתלה. הרחבה של מספר תאי HSCs משפרת את המצב.
הוסבר על ידי מיקי שחם, כי זה למעלה משני עשורים, דם טבורי מהווה את המקור המועדף בטיפולי מערכת הדם ורפואת חידוש האיברים /ריפוי תאי, שכן תאי גזע מדם טבורי ראשוניים יותר מתאי מוח עצם ואינם נושאים עדיין את המערכת החיסונית (מתפתחת רק חצי שנה לאחר מכן). עשרות רבות של מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרות באלפי ניסויים קליניים רשמיים בשלבים השונים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. בשל היות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים השונים של כ 250 סוגי תאי הגוף, הם משרתים גם את השתלות רפואת חידוש האיברים דוגמת הטיפול באוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, פרקינסון, פגיעות נוירולוגיות, ראיה, שמיעה, לב, סוכרת וכיוב'.
זה גם מרמז כי תאי גזע בוגרים מהדם יכולים להיות קפואים, לשימוש בעתיד. "העבודה שלנו מדגימה כי אנו יכולים להתגבר על משוכה טכנית גדולה של הרחבת מספר תאי גזע בוגרים מהדם, ומאפשר, בפעם הראשונה, לייצר אותם בקנה מידה תעשייתי,", אומר החוקר הבכיר של המחקר, ד"ר ג'ואו פנבו, פרופסור לפתולוגיה מעבדה בקורנל וייל.
ד"ר ג'ואו מאמין שבנקי מח העצם יכולים להיות לצד בנקי דם. "המטרה המיידית היא בשבילנו לראות אם אנחנו יכולים לקחת פחות דם מתורם, ולהרחיב את מספר תאי הגזע להשתלה ואז יותר אנשים יהיו מוכנים לתרום." אומר ד"ר ג'ואו.
עורכי האתר מעדכנים כי מיקי שחם – המומחה לתאי גזע, שימור דם טבורי ובנקי דם טבורי, ימשיך לעדכן את גולשי האתר בחידושי תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים /רפואה התחדשותית /רפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית /Regenerative Medicine /Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי- בפרט.
התקווה היא כי שכאשר החולה זקוק להשתלת מח עצם לטיפול בסרטן או מחלה אחרת, נוכל למצוא תאים תואמים, להרחיב אותם ולהשתמש בהם. "בסופו של דבר, אנשים עשויים לשמור מח שלהם לשימוש עתידי פוטנציאלי" אומר ד"ר ג'ואו. "הם עשויים גם להיות שימושיים למטרות אחרות, כגון להאט הזדקנות".
טיפול אחד עבור חולים עם סרטן הדם הוא להסיר את מח העצם הלא בריא, להשתיל תאי גזע דמיים בריאים מתורם.
תהליך תרומת מח עצם, יכול להיות קשה וכואב, הפקת מח נעשית עם מחט גדולה של עצם בהרדמה כללית. ייתכן שיהיה על התורם לעבור את ההליך מספר פעמים על מנת לספק מספיק תאי גזע עבור הנמען. בגלל בעיות אלה, היו מספר ניסיונות להרחיב את HSCs שהתמקדו בפקטור שעתוק HOXB4 אשר מגרה את HSCs ליצור עותקים של עצמם.
בעבר, מדענים השתמשו בווירוס ככלי להעברת הגן הטיפולי לתוך חולים עם מחלת הכשל החיסוני החמור (SCID) כדי לתקן את הליקוי.
בנוסף, חוקרים אחרים הראו שניתן להוסיף ישירות חלבון HOXB4 לתוך תאי גזע ממח העצם. "כל מה שאתה עושה הוא להוסיף תגית קטנה - החלבון, אשר פועלת כמו רכב, מסיע את החלבונים דרך קרום התא, ישירות לתוך הגרעין," אומר ד"ר ג'ואו. "אך זמן מחצית החיים של החלבון הטבעי הוא קצר מאוד - כשעה. זה אומר כי על מנת להרחיב תאי גזע דמיים, את החלבונים HOXB4 יש להוסיף כל הזמן. והחלבונים הם מאוד יקרים.
ד"ר ג'ואו וצוותו, בשיתוף עם הקבוצה ד"ר מלקולם א ס של מור של מרכז הסרטן סלואן קטרינג הזיכרון, נקט בגישה שונה. הם בדקו מדוע HOXB4 לא שורד זמן רב ב HSCs .
" HOXB4 מאפשר לתאים לחדש את עצמם," אומר ד"ר ג'ואו. החוקרים גילו כי CUL4 מזהה HOXB4 כי הוא "רואה" קבוצה של ארבעה חומצות אמינו על החלבון.
"זמן מחצית החיים של HOXB4 מתרחב עד 10 שעות", אומר ד"ר ג'ואו.
ד"ר ז'או אומר החלבון המהונדס HOXB4 יכול פוטנציאלית להיות מנוהל כל 10 שעות. "זוהי המטרה האולטימטיבית עבור מה אנחנו מנסים להשיג," הוא אומר. "ישנם מחסומים רבים כדי להגיע אל המטרות שלנו, אבל נראה שמצאנו דרכים להתמודד עם עוד מכשול אחד עיקרי של הרחבת תאי גזע למבוגרים".
עם כל יתרונות תאי הגזע מדם טבורי בהשוואה למקורות האחרים, לא הכל טוב, שכן הבעיה של התחום מציל החיים הזה היא ביעילות האיסוף הנמוכה של הדם הטבורי, המביא למספר מוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה בעיקר לילדים ולא למבוגרים שהם רוב החולים והממשיכים להידרש לתרומות תאים פחותים ביכולותיהם של תורמים. המצב נמצא בשינוי בימים אלה, מיקי שחם פיתח את שתי טכנולוגיות ומכשירי הסיטוג'ן- הטכנולוגיות הראשונות בעולם באמצעותן ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (ב- 33% וב- 81%, בהתאם למכשיר) שיכול לשרת גם:
·  השתלות במבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.
·  סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות במצטבר מספר תאים גבוה.
·  טיפול במגוון מחלות שונות במהלך החיים.

עפ"י מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק דם טבורי "דם טבורי", בלבד ובקרוב מתחיל שיווקה גם בעולם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה