יום חמישי, 16 באוגוסט 2012

מיקי שחם, ''בנק החיים''– דם טבורי, מביא פרסומי מדע ורפואה מהעולם: טרפיה בתאי גזע נראית מבטיחה במלחמה ב-HIV


מיקי שחם''בנק החיים''– דם טבורי, מביא פרסומי מדע ורפואה מהעולם: טרפיה בתאי גזע נראית מבטיחה במלחמה ב-HIV
ScienceDaily 2.5.2012
חוקרים באו' UC Davis מתקרבים צעד א חד נוסף להתחלה של ניסויים קליניים אשר כוללים טיפול חדשני בתאי גזע למלחמה בווירוס שגורם ל-AIDS/
במאמר שפורסם ב Journal of Virology,החוקרים מדגימים את הבטיחות והיעילות של השתלה של תאי גזע נוגדי HIV לעכברים אשר מהווים מודל של המחלה.
מיקי שחם, בנק החיים לדם טבורי, מבהיר כי הטכניקה, אשר כוללת החלפה של מערכת החיסון עם תאי גזע אשר הונדסו עם קומבינציה משולשת של גנים נוגדי HIV, הוכחו כמסוגלת לתפקד כמערכת חיסון.
התאים התרבו והתחדשו גם כאשר עמדו מול ווירוס HIV.
"אנו רואים זאת כטיפול אפשרי לחולים עם הדבקה של HIV, דברש ייתן להם יכולת לחיות עם מערכת חיסון רגילה", כך אמר המחבר ג'סוף אנדרסון.
"באופן אידיאלי, זה יהיה טיפול של פעם אחת של תאי גזע עם יכולת להתנגד ל-HIV, אשר יתחלקו וייצרו מערכת חיסון שלמה נוגדת HIV".
על מנת ליצור מערכת חיסון בעכברים עם מצב דומה ל-HIV, אנדרסון וצוותו שינו באוןפ גנטי תאי גזע של דם אנושי, אשר אחראים על ייצור סוגים שונים של תאים למערכת החיסון.
תוך בנייה על עבודה אשר חברי הצוות ביצעו בעשור האחרון, הם פיתחו מספר גנים נוגדי HIV אשר הוכנסו לתוך תאי הגזע באמצעות טכניקות סטנדרטיות ווקטורים וויראליים. הווקטור כלל:
·        איזופורם אנושי/רזוז של TRIM5 אשר מונע מ-HIV מלחשוף את הצ'יטופלזמה
·        CCR5 haipin RNV (shRNA)
·        TAR decoy, אשר מונע מגנים של HIV מלהתבטא בתוך התא על ידי בליעת חלבונים אשר נחוצים לווירוס.
תאי דם מהונדסים אלו, אשר יכלו להתחלק לתאים נורמאליים ופונקציונאליים של תאי חיסון אנושי, הושתלו בעכברים.
המטרה הייתי לבדוק האם הטיפול יוביל למערכת חיסון אשר נשארת פעילה, אפילו כאשר יש זיהום HIV, ותאט את ההתקדמות לקראת AIDS.
התוצאות היו חיוביות בכל מובן.
"לאחר שהדבקנו את העכברים ב-HIV חי, הדגמנו שהתאים המהונדסים עמידים בפני הדבקה ושרדו למרות הווירוס, דבר שהשאיר רמות CD4 תקינות", אמר אנדרסון. CD4+T- הם סוג של תאים של מערכת החיסון שHIV תוקף ועושה בהם שימוש על מנת להכפיל את עצמו.
"אנו ראינו הכפלה של התאים העמידים לתקיפה הוויראלית, כיוון שתאים אחרים לא היו עמידים ונהרגו, ורק התאים העמידים נשארו, ולכן הם השתלטו על מערכת החיסון", אמר אנדרסון.
לפי מיקי שחם, מחברת – בנק החיים, דם טבורי מהווה המקור היישומי הטוב ביותר, שכן תאי גזע מדם טבורי ראשוניים יותר – אינם נושאים עדיין מערכת חיסונית. עשרות מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרים כיום ומצויים בניסויים קליניים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. מהיות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים שונים של תאי גוף, עשויים גם הם לשרת השתלות חידוש איברים.
המידע אשר סופק מהמחקר מאשש את היעילות והבטיחות של הטיפול.
הצוות הגיש בקשה למימון לניסויים קליניים ונסיון לקבל אישור רגולטורי, דבר שצריך לקבל על מנת להמשיך לניסויים קליניים.
"מחקר זה מייצג צעד חשוב בקרב בHIV/AIDS", אמר ריצרק פולרד, חוקר ראשי של מחלות מדבקות בUC Davis ואחד המחברים במחקר.
"ניסויים קליניים ייתנו לנו את המימד הנחוץ על מנת לקבוע האם הגישה שלנו באמת מייצגת טיפול יעיל עבור מחלה קשה זו אשר משפיעה על מליוני אנשים".
מיקי שחם – מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.
מיקי שחם, בנק החיים לדם טבורי, פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן - הטכנולוגיה הראשונה בעולם באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (בכ- 80%) שיכול לשרת גם:
·  השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.
·  סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות מספר תאים גבוה.
·  טיפול במספר מחלות שונות במהלך החיים.
לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות - בנק החיים, בלבד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה